PetArkadaş - Evcil Kütüphane - Evcil Köpekler - Evcil Kediler
Evcil Kuşlar
Kuşlar hakkında herşey: Kuş türleri, kuş ırkları, kuş cinsleri, binlerce kuş resimleri ve fotoğrafları.

Şeftali Yüzlü Aşkkuşu

Şeftali Yüzlü Aşkkuşu fotoğraflarına bakın.
Temel Özellikleri
Şeftali yüzlü aşkkuşu, çok popüler Afrikalı küçük bir papağandır. Çok geniş sınırlarla ve özel renklerle üretilmişlerdir, diğer papağanlara göre daha az rahatsız edici sesleri vardır.

Eğer, evvela kuşların çiftleşme sorunu çözülürse, çiftler gönüllüce kuşhanede yuvalarlar. Sıklıkla yazları, iki kez kuluçkaya yatarak yavru yetiştirirler.

Genç kuşlar özellikle elde yetiştirilirlerse, çok tatlı bir ev kuşu olurlar, az miktarda kelimeyi de tekrar edebilirler.

Beslenme ve Barınma
Sade kanarya yemi, akdarı, yulaf, biraz ayçiçeği yemi aşkkuşlarının beslenme şeklinin temelini oluşturur. Elma ve yeşil gıda da düzenli olarak verilmelidir.

İklime alıştırılırlarsa dayanıklı olurlar ve dış kuşhanelerde barındırılabilirler. Tüneme için folluk verilmelidir. Eğer bir çiftten fazla olarak tutulacaksa, kafesler arasına iki kat tel çekilmelidir. Böyle bir kavga esnasında yaralanmasını önlemiş olursunuz, çünkü çiftler birbirlerine kafesler ardından da saldırabilirler.

Üreme
Çiftler geniş barınaklara ihtiyaç duyarlar, yaklaşık 90 cm uzunluğundaki odalarda kolayca yuvalayabilirler.

Avustralya'daki küçük papağanların koloni sisteminde üretilmesinin mümkün olduğu büyü ölçüde görülmüştür. Bunu yapabilmek için, bütün kuşar kuşhaneye aynı anda bırakılmalı ve kavga etmelerini önlemek için follukları eşit yükseklikte olmalıdır.

Fındık ve mürver dalları, tercihen taze olarak verilmelidir. Böylece kuşlar, ağacın kabuğunu sıyırarak yuvalarını döşerler. Kuşlar, bu kabukları vücut tüyleri arasına sıkıştırarak yuvaya taşırlar, böylece tek seferde daha çok miktar taşımış olur.


Kaynakça
Evcil Kuşlar, bilgilerinden yararlanmamıza izin veren kaynaklarına teşekkür eder. (kaynakça bilgileri)


Bir Şeftali Yüzlü Aşkkuşu sabibiyseniz, Petarkadaş'a üye olun ve ona arkadaşlar bulun.

Diğer Adları: Agapornis Roseicollis, Gül Yüzlü Aşkkuşu
Ortalama Boy: 15 cm
Ortalama Ömür: 10 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 23 gün sürer, tüylenme 42 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Gagaları koyu kahverengi işaretlidir, tüyleri erişkinlere göre daha mattır.
Ayırt Edici Özellikleri: Gaga: Gaga normalde boynuz rengidir. Alttaki pembemsi tabaka kan dolaşımıdır. Göz Halkası: çıplak derili göz halkası şeftali yüzlü aşkkuşlarında diğerlerine göre daha az belirgindir. Yüz: Pembe yüz renginin yoğunluğu farklı kuşlar arasında de---gıs---ir. Vücut: Bodur duruşları yoğun vücut şeklini vurgular. Kuyruk: Ayırıcı bir karakteristliği kısa, yuvarlak kuyruk tüyleridir.
Bakım Kolaylığı
Diğer Kuşlarla Dostluk


Benzer Kuş Irkları

Kuş Türleri


Kuş Kütüphanesi©2006-2018, Evcil Kuşlar - Hakkında - Gizlilik Bilgileri - Yardım Edin
Evcil Kuşlar'daki bilgileri ancak kaynak göstererek ve ticari amaçlar dışında kullanabilirsiniz, hırrr...
(0.019)